top of page

Nasza Szkoła została uroczyście otwarta 3 lutego 1959 roku. Na uroczystość przybyli: uczniowie, nauczyciele i rodzice.
 Nowo otwartą placówkę odwiedzili także przedstawiciele władz miasta, władz oświatowych i Towarzystwa Szkół Świeckich.

    Funkcję dyrektora naszej placówki przez 13 lat pełnił Tadeusz Motyl. W kolejnych latach Szkołą kierowali: Kazimiera Chmielewska, Eugeniusz Baranowski i Czesław Zalejski. Ostatnie dziesięciolecie to czas kobiet. Placówką zarządzały: Elżbieta Dudzic, Urszula Stańczak, a od września 2009 roku Dyrektorem Szkoły jest Olga Łakomik.

    Placówka to również ludzie, którzy na co dzień tworzą drugi plan, czyli pracownicy administracji i obsługi. Drugi plan, ale bardzo ważny, bo przecież obraz jest pełny, piękny i dokończony, jeśli ma odpowiednie tło, odpowiednią bazę.

 Szkoła to nie tylko ludzie, bo przecież jedno pokolenie uczniów rozpoczyna naukę, inne ją kończy. Ale budowane jest coś, co tworzy silny fundament- szkolna tradycja.

W Dziesiątce od zawsze obecni byli harcerze. Nadanie szczepowi imienia Stanisława Krzynówki odbyło się w 1972 roku. Przez wiele lat szczep prowadziła Halina Ratajczyk. W 2002 roku drużynową była Aleksandra Nadolna. Od września tego roku V Dąbrowską Drużynę Harcerską prowadzi Magdalena Nawrot.

 W Dziesiątce od zawsze bardzo ważną chwilą są jasełka i klasowa Wigilia. To czas, kiedy uczniowie i nauczyciele mogą pozwolić sobie na chwilę refleksji nad tym, jak wiele ich łączy. Mogą pobyć ze sobą bez zwykłego pośpiechu. Staramy się, by te uroczystości były również okazją do przypomnienia najważniejszych wartości: pokoju, wzajemnej życzliwości, dobroci.

W naszej szkole równie ważna jest ekologia. Nasi uczniowie chcą być odpowiedzialnymi mieszkańcami naszej planety. Oprócz szczególnie obchodzonego Dnia Ziemi, codziennością stała się zbiórka makulatury oraz zużytych baterii.

Rozwój człowieka musi być harmonijny, dlatego dbamy o sprawność fizyczną naszych uczniów, którzy wielokrotnie odnosili duże sukcesy na tym polu. Nasi wychowankowie stają się również kulturalnymi kibicami.
  
Bliskie są nam idee świętego Franciszka. Pamiętamy o naszych „braciach mniejszych” i ich potrzebach. Staramy się również , aby w naszym otoczeniu było dużo zieleni, dlatego też corocznie sadzimy drzewka.

Niektóre szkolne święta są okazją do wspólnej zabawy. Jednym z nich są andrzejki, kiedy nadchodzi czas wróżb i magii. W ławach Dziesiątki zasiadają wówczas wróżki, czarownice i magowie służący radą i pomocą.

Aby nasi najmłodsi  uczniowie mogli poznawać piękno literatury- każdego roku odbywa się pasowanie na czytelnika. Odtąd pierwszaki stają pełnoprawnymi członkami biblioteki szkolnej.  

Klimat naszej szkoły jest tworzony także poprzez zabawy, które stały się już jednym z elementów szkolnej tradycji : mikołajki, walentynki, Dzień Chłopca, Dzień Kobiet i komers.

Poznajemy okolice bliższe i dalsze w trakcie wycieczek szkolnych. Wiemy, że wówczas wiadomości z historii, sztuki i przyrody wnikają w nas jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Wycieczki to także okazja do integracji klas, do zdobywania nowych przyjaźni, do odkrywania się na nowo.
              
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 są żądni wiedzy i nowych umiejętności. Nauczyciele, wychodząc naprzeciw tej potrzebie, organizują różnorodne koła zainteresowań. Dzięki temu możemy poszczycić się wieloma laureatami w konkursach miejskich, wojewódzkich, ogólnopolskich.
   
 Nauczyciele Dziesiątki chcą być blisko swych uczniów, chcą pokazać, że warto zdobywać się na różne wyzwania i realizować marzenia. Dlatego też zdarzały się momenty, że opuszczali belferskie katedry i przeistaczali się w chórek, czy zespół teatralny.
       
Ogromnym wydarzeniem w naszej szkole było nadanie jej imienia. Patronem placówki został Kornel Makuszyński. Jego słowa: „Trzeba kochać człowieka i górę, i kamień, i słońce” stały się naszym mottem, podsumowały misję i wizję Dziesiątki. Święto to było również okazją do zaprezentowania twórczości Kornela Makuszyńskiego. Od tego czasu co rok organizujemy Święto Patrona Szkoły.
       
Popularyzujemy jego utwory, organizując Miejski Konkurs Czytelniczy „W kręgu bohaterów Kornela Makuszyńskiego”.
Promocją naszej placówki są też inne konkursy miejskie, m.in. „Mat- Ang”, czyli matematyka po angielsku. Uczniowie mają okazję sprawdzić swoje umiejętności podwójnie i wykorzystać wiedzę
w praktyce.
Przekonujemy, w konkursie miejskim „Żyj zdrowo”, młodych dąbrowian do zdrowego stylu życia, który jest tak bardzo potrzebny we współczesnym świecie pełnym stresu i niezdrowych nawyków.

bottom of page