top of page

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa  

pobrane.jpg

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa  jest wieloletnim  programem  uchwalonym przez Radę Ministrów , w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych, które maja pełnić rolę propagatora kultury i wiedzy. Cel ten realizowany jest przez finansowe wsparcie modernizacji, budowy lub przebudowy placówek bibliotecznych w mniejszych miejscowościach  oraz bieżące uzupełnianie zbiorów bibliotek publicznych i szkolnych o nowości wydawnicze.

Nasza szkoła zakończyła realizację w/w programu, do którego przystąpiła w lipcu 2020 r. na podstawie umowy zawartej z Wojewodą Śląskim.

Po otrzymaniu środków w wysokości 15000 zł (kwota przyznanego wsparcia finansowego:(12.000 zł, środki pochodzące z NPRC oraz  wkład własny Gminy Dąbrowa Górnicza: 3.000 zł) od września do października 2020 roku rozpoczął się etap kupowania i opracowywania nowości. W tym okresie zakupiono 786 egzemplarzy książek, z czego lektury stanowiły 20,12 %. Pomimo pandemii wzrosła liczba wypożyczeń książek. Wzrost nastąpił o 34% .

 Poniżej znajduje się sprawozdanie z działań szkoły. Zapraszamy do zapoznania się z nim.
Dziękujemy Wszystkim, którzy brali udział w Programie.

I. Zasięgnąć opinii rodziców i samorządu uczniowskiego w sprawie zakupu książek.

1. We wrześniu samorządy uczniowskie poszczególnych klas zostały poinformowane o przystąpieniu naszej szkoły do NPRCZ i w związku z czym,przeprowadzono sondaż wśród uczniów klas 4-8dotyczący tytułów książek, które uczniowie chętnie by wypożyczali z biblioteki szkolnej. Następnie SU przedstawił propozycje zebrane wśród uczniów oraz swoje na zebraniu z nauczycielem biblioteki.

2. Poinformowano także trójki klasowe o założeniach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i poproszono rodziców, by przedstawili swoje propozycje w tworzeniu listy zakupu książek.

3. Skonsultowano zakup książek z nauczycielami, pedagogiem i psychologiem szkolnym, w celu zakupu nowości wydawniczych dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

II. Podjąć współpracę z bibliotekami publicznymi lub bibliotekami pedagogicznymi, obejmująca planowanie zakupu książek oraz wymianę informacji o wydarzeniach promujących czytelnictwo.

1.Kontynuowano współpracę z Miejską Biblioteka Publiczną Filią nr 4 i nr 1 oraz  Miejską Biblioteką Publiczną. Konsultowano zakup nowości beletrystycznych dla dzieci i młodzieży. W ramach akcji Narodowego Czytania 2020, uczniowie naszej szkoły on-line wysłuchali „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Akcja miała na celu promowanie czytelnictwa wśród uczniów i była zorganizowana przez MBP w Dąbrowie Górniczej.

2. Zorganizowano wystawy prac plastycznych naszych uczniów  w ramach akcji przeprowadzonych na terenie szkoły „Pauzowe czytanki” , „Inny nie znaczy gorszy”, „Baśnie i legendy polskie”.

3. Od kilku lat do naszej placówki są zapraszani pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej i Biblioteki Pedagogicznej w Dąbrowie Górniczej, którzy prezentują dzieciom Teatrzyk Kamishibai oraz Teatrzyk Pudełkowy. Uczniowie mają w ten sposób możliwość zapoznawania się z historiami z różnych kulturowo obszarów naszej planety, a co za tym idzie, wzrasta ich tolerancja na inność i różnorodność. W spotkaniach z Teatrzykiem pudełkowym uczniowie interaktywnie współtworzą spektakl.

Uczniowie klas 1-3 brali udział w spotkaniu autorskim z panem Waldemarem Cichoniem, który napisał bardzo poczytną serię książek o kocie Cukierku.

III. Zorganizować w ciągu roku szkolnego co najmniej jedno wydarzenie promujące czytelnictwo z udziałem uczniów.

1.Maj 2020 r. - uczestnictwo uczniów klas IV – VIII w wirtualnym spotkaniu pt. „Wieczór z poezją Haliny Poświatowskiej”.

2.Wrzesień 2020 r. - podczas zajęć z wychowawcami uczniowie klas IV – VIII zostali zapoznani z „bestsellerami wydawniczymi oraz poznali autorów topowych książek dla młodzieży”.

3. Październik 2020 r. -uczniowie klas IV – VIII uczestniczyli w wirtualnym zwiedzaniu Biblioteki Narodowej w Warszawie.

4.Październik 2020 -przeprowadzono V Ogólnopolską Akcję „Przerwa na czytanie- Bicie Rekordu w Czytaniu na Przerwie” w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Klasy 4-8 brały udział w tej akcji on-line, klasy 1-3 uczestniczyły w niej na terenie szkoły.

5. Wrzesień 2020 - przeprowadzono szkolny konkurs literacki „Moja wakacyjna przygoda z książką”.

IV. Uwzględnić tematykę wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży podczas zorganizowanego przez szkołę co najmniej jednego spotkania z rodzicami.

W trakcie zebrań z rodzicami przeprowadzono pogadankę na temat czytania dzieciom.  Rodzice czytający swoim pociechom, powodują to, iż  uczniowie znają więcej słów, lepiej rozumieją złożone informacje i trafniej dobierają formy gramatyczne. To dlatego, że czytanie pozytywnie wpływa na strukturę i funkcje mózgu.

V. Zorganizować, co najmniej jeden projekt edukacyjny na oddział w szkolez wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej.

1.W roku szkolnym 2019/2020 oraz 2020/2021 jest przeprowadzana cyklicznie akcja  „Pauzowe czytanki” dla uczniów klas1-3. W trakcie spotkań z uczniami, nauczyciel- bibliotekarz czyta uczniom książki z biblioteki szkolnej. Jest to zarówno beletrystyka, jak i poezja. Nauczyciel zadaje celowe pytania, sprawdzające uważność słuchania i pobudza kreatywne myślenie stosując ćwiczenia uruchamiające wyobraźnie ( np. dokończ historię, dokończ zdanie, zmień zakończenie etc). Dalej uczniowie ilustrują przeczytane treści, które są prezentowane na wystawach w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

2.Przeprowadzono akcję pt. „Inny nie znaczy gorszy”. Nauczyciel- bibliotekarz czytał dzieciom opowiadania dotyczące inności w aspektach fizyczności, promował w ten sposób postawy tolerancji i empatii.

3.Uczniowie klas 2-4 brali udział w Regionalnym Konkursie Czytelniczym „ Z kotem mi do twarzy” oraz w V Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Święty Mikołaj w oczach dzieci”.

4.Uczniowie klas V i VI uczestniczyli w wirtualnej wizycie w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, a następnie przedstawiali pozycję z twórczości  Jana Kochanowskiego odnalezioną w zbiorach biblioteki szkolnej.
5. Uczniowie klas VII i VIII przeprowadzili debatę „Dlaczego warto czytać książki? oraz zorganizowali wirtualny wieczór z poezją Wisławy Szymborskiej w kolejną rocznicę uzyskania przez poetkę Literackiej Nagrody Nobla.

6. W listopadzie 2020 r. został przeprowadzony przez Samorząd Uczniowski wirtualny  konkurs z okazji Światowego Dnia Postaci z Bajek.

7.Od kilku lat w naszej placówce jest organizowany Tydzień Języka Ojczystego, w ramach którego przeprowadzono konkurs z legend i podań, wcześniej czytanych przez nauczycielki z klas 1-3 i nauczyciela- bibliotekarza. Przeprowadzono eliminacje do Regionalnego Konkursu Recytatorskiego „Poeci polscy”. Przeprowadzono on-line zajęcia literackie dla klas 4-8 z twórczości Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej.

Na lekcjach wychowawczych zapoznawano uczniów klas 4-8  z nowościami wydawniczymi oraz postaciami autorów najbardziej topowych książek obecnie wydawanych na rynku polskim.

VI. Dostosować pracę bibliotek szkolnych do potrzeb uczniów, w szczególności przez umożliwienie im wypożyczania książek na okres ferii zimowych iletnich.

Uczniowie mieli możliwość wypożyczania książek na okres ferii zimowych. Niestety, na okres wakacji nie było takiej możliwości, ze względu na sytuacje panującą w naszym kraju. Ponadto podczas ferii zimowych w trakcie półkolonii jednym z elementów programu półkolonii była wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej, gdzie uczniowie obejrzeli Teatrzyk Kamishibai oraz przysłuchiwali się czytaniu bajek Braci Grimm, następnie na podstawie wysłuchanych treści tworzyli prace plastyczne.

VII. Uwzględnić potrzeby uczniów niepełnosprawnych w planowanych zakupach książek.

W zakupie książek z NPRC uwzględniono potrzeby dzieci niepełnosprawnych. Zakupiono książki z dużą czcionką ułatwiającą czytanie, książki łatwe w czytaniu, z małą ilością tekstu, książki bez tekstu- obrazkowe, książki dotyczące niepełnosprawności- poruszające problemy integracji, tolerancji, wyrozumiałości i pomocy innym,  książki mówione- audiobooki.

Wnioski z realizacji programu:

  • wzbogacenie księgozbioru biblioteki szkolnej w lektury i nowości wydawnicze dla dzieci i młodzieży;

  • wzrost zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów naszej szkoły;

  •  włączenie się społeczności szkolnej w promocję nowości i wydarzeń promujących czytelnictwo;

  • zdecydowany wzrost wypożyczeń książek w stosunku do okresu poprzedniego;

20200421_173219.jpg
20191121_110737 (1).jpg
IMG_20200902_162950006_PORTRAIT.jpg
20191121_105149.jpg
20191121_105551.jpg
bottom of page